DROGOK – VAGY AMIT AKARTOK!
Ezzel a provokatív címmel tartott előadást Dr.Sivadó Máté rendőr őrnagy, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kriminológiai Tanszékének docense iskolánkban.
A drogok témája mindig érdeklődésfelkeltő, mind a pedagógusok, mind a diákok körében. Így volt 2025.január 30-án, az iskola dísztermében tartott programon is. Egy nagyon tartalmas, ugyanakkor interaktív, elgondolkodtató előadáson vehettek részt diákjaink, kollegáink.
Az előadás elején, kérdezz-felelek formájában tisztázásra kerültek a téma alapfogalmai, a drog és kábítószer, a legális – illegális viszonyrendszerében. Az előadónk kíváncsi volt a diákok előismereteire, így a függőségek típusait is velük közösen gyűjtötte össze. Úgy tűnt, képben vannak ezen a téren (is), csak az edzésfüggőség volt számukra új terület. Az alkalmi szerhasználattól a függőségig vezető út lépcsőit is közösen térképezték fel, majd a szerhasználati függőség következményeinek számbavétele után a legnagyobb hatást a diákokra a bemutatott példák gyakorolták – döbbent csendben hallgatták végig a különböző élethelyzetekből fakadó függőségek kialakulásának és következményeinek történeteit.
A drogok csoportjainak (kannabisz származékok, ópiátok, depresszánsok, stimulánsok, hallucinogének, designer drogok) áttekintése után három csoportot (kannabisz származékok -marihuána, a depresszánsok – gyógyszerek, alkohol, új pszichoaktív anyagok) emelt ki az előadó, amelyek fizikai, pszichológiai hatásairól, a túladagolásuk következményeiről, elvonás esetén a tüneteiről beszélt részletesen és bemutatta, mi történik, azzal, aki a droghasználat miatt kezelésbe kerül.
A szerhasználat kialakulásának folyamata mellett hangsúlyt fektetett előadónk a kialakuláshoz vezető okok tisztázására: mennyiben játszik szerepet a személyiség, a kortársak hatása, a családi háttér (életpéldák, a különböző családi függőségek, családszerkezeti problémák, érzelmi zavarok) és a társadalmi környezet (a társadalom viszonyulása a pszichoaktív anyagok használatához, törvényi, jogi szabályozása) valamint arra, hogy mindezekkel szemben melyek a védő tényezők, amelyek megerősítik az egyént – az egészséges önértékelés, biztonságos és támogató személyes (család, baráti, iskolai) kapcsolatrendszer. Az előadás végén kaptunk támpontokat a lehetséges segítők megtalálásához, ajánlotta az iskolapszichológus, a Kék vonal, az Országos Kríziskezelő és Információs telefonszolgálat (OKIT), vagy az Emberbarát Alapítvány igénybevételét.
A téma feldolgozásához, megértéséhez is tippeket is kaptunk – érdemes megismerkedni a Drogprevenciós szabadulószobával, a VoltEgySzer drogprevenciós programmal és applikációval, de színházban, moziban a könyvek világában is találunk témába vágókat (Széttépve c. színházi előadás, Szabó Győző: Toxikóma, Egy kosaras naplója, Rekviem egy álomért, Felépülünk) - így útravalót is vihettek magukkal a diákok és a kollegák,
Tartalmas és figyelemfelhívó előadásban volt részünk, köszönet Dr.Sivadó Máténak és az MTA Középiskolai Alumni Programnak!
Hozzászólások