A blogról

A Szent-Györgyi Albert Általános Iskola és Gimnázium Könyvtárának blogja.

Válaszd meg a házi feladatod!

Könyvtárunk katalógusa

Fotóalbum

Hozzászólások

  • SZGyAKönyvtár: @Mezei Blanka: Kedves Blanka! Kérem, az konyvtar@szgya.hu címre írja meg, milyen könyvről van szó ... (2021.02.12. 09:25) Szavalóverseny a könyvtárban
  • Mezei Blanka: Érdeklődnék, hogy ha esetleg véletlen nálam maradt volna egy, a kétezres évek elején kölcsönzött k... (2021.02.12. 09:12) Szavalóverseny a könyvtárban
  • Penzkeresesaneten12: Internetes pénzkeresés - Weboldal építés / Cikk írás / YouTube, Instagram Marketing/Fordítás [Nem ... (2016.08.31. 19:54) Újra iskola!
  • Michelle Debreczeni: a megoldása ennek a totonak mi lenne? (2015.11.29. 10:38) Olvass velünk totó
  • h_zs: Gratulálunk innen a Veres Pálné Gimnáziumból. Különdíjasainkat szívesen látjuk egy napra a mi köny... (2013.05.06. 08:44) Megvannak a nyerteseink :)
  • Utolsó 20

Naptár

április 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

SZGYA Tudományos Kör XI.előadása

2024.05.13. 20:41 SZGyAKönyvtár

Kutatás a tumorok sugár- és immunterápiájának fejlesztése érdekébenmta_alumni_program.png

 

szgya_tudomanyos_kor11_plakat_page-0001.jpgEgy nagyon tartalmas, informatív előadáson vehettek részt diákjaink az SZGYA TK 11. alkalmán, 2024.március 11-én délutánján. A témája: a rákbetegségek kutatása, gyógyítási lehetősége - is izgalmas és mindenki érdeklődésére számot tartó volt. Meghívott előadónk Kocsis Zsuzsa az Országos Onkológiai Intézet sugárbiológusa  előadásának címéül a „Kutatás a tumorok sugár- és immunterápiájának fejlesztése érdekében” adta.
Nagyon logikusan felépített előadását a rákbetegség meghatározásával (szabályozatlan sejtszaporulat, az egyes génszakaszok meghibásodása miatt onkogének és szupreszorok jönnek létre) kezdte, hiszen ahhoz, hogy gyógyítani lehessen, ismerni kell a létrejöttének körülményeit, a tumorok kialakulásának mechanizmusát. Felvázolta, hogyan változnak meg a „megőrült sejt” tulajdonságai (elvesztik képességüket a szabályozómechanizmusokra való reagálásra, a növekedésgátlással szemben ellenállóvá válnak és kiiktatódik a programozott sejthalál), hogyan jelentkezik a sejtek éhezésének jelensége (ahogy szaporodnak, nem jutnak elég oxigénhez, „behívják” a vérereket azaz a sejtek ellátására vérerek képződnek bennük), majd az életben maradásuk érdekében terjedni, „utazni” kezdenek, azaz áttétek képződnek (olyan enzimeket termelnek, amelyek a környező szöveteket feloldják ill. átalakulnak annak érdekében, hogy terjedni tudjanak. Hallhattunk arról is, hogy az egyes tumortípusok jellemzően meghatározott szerveket támadnak meg.

Előadásának második részében a gyógyítás jelenlegi lehetőségeiről kaptunk képet. Hangsúlyozta, hogy mivel a tumorok nagyon sokfélék, ezért nem lehet általános rákgyógyszert sem kifejleszteni. Felhívta a figyelmet a megelőzés lehetőségére – egyes típusok esetén már van erre is lehetőség! A vírus okozta daganatok (a WHO adatai alapján a daganattípusok 10-15%) közül a méhnyakrák ellen a lányok és fiúk részére is ajánlott a HPV oltás, amely biztonságos (270 millió dózis alapján) és hatásos. (Az 1995 után születetteknél Nagy-Britanniában az átoltottságnak köszönhetően szinte meg is szűnt.)

img_20240311_135618.jpg img_20240311_133517.jpg img_20240311_140804.jpg img_20240311_135138.jpg


A másik megelőzési lehetőség az életmód átalakítása (étkezési szokások, a dohányzás elhagyása). A már kialakult betegség esetén számos terápiás mód kombinációját alkalmazza az orvostudomány (sebészet, kemoterápia, sugárterápia, célzott terápia, immunterápia). Ezek közül az előadás utolsó harmadában részletesen bemutatásra került a sugárterápia – amelyre a terápiák közül kevés figyelem irányul. A sugárterápia azért is lehet hatékony, mert mint megtudtuk, a daganatos sejtek érzékenyebbek a sugárzásra, másrészt mert célzottan a daganatra irányítható és kis részletekben történik. Minden testtájon más-más a szervezet sugárérzékenysége, ezért a kezelés nagysága, számossága és a kezelés is különböző technikával történik. A használt sugárterápiás készülékekről (TrueBean, Cyberknife) fotókat is láthattunk és részletesen megismerhettük működési módjukat valamint azt, milyen lépésekkel tervezik meg a besugárzást, azaz az egyes betegek kezelését, milyen speciális sugárterápiás eljárásokat alkalmaznak (egész test besugárzás, egyszeri nagy dózisú kezelés, izotóp beültetésével folyamatos kezelés).

Az előadás utolsó részében a jelenlegi kutatási irányokról, a konkrét kutatási munkájáról számolt be Kocsis Zsuzsa: melyik sugárkezelés milyen hatással jár a betegek későbbi életére, a sugárérzékenység mérhetővé tétele azaz milyen technikával lehetne kiszűrni a sugárterápiára érzékeny betegeket, akiknél a terápia több mellékhatással jár.

Az előadás jól kapcsolódott a 11. évfolyamosok biológiai tananyagához, ismereteikhez, így jól tudták követni az előadó által elmondottakat.
Előadásában fokozottan törekedett a betegséggel és kezelésével kapcsolatos tévhitetek is eloszlatni (Pl. az egyik, hogy régen nem volt –  elmondta, lehetett, csak nem diagnosztizálták ill. nem éltünk meg ilyen hosszú életkort és a tapasztalatok és adatok szerint a DNS hibajavító folyamatok mellett is felhalmozódhatnak mutációk, amelyek összegződésével idős korban a daganatok előfordulása gyakoribb).th.jpg

Az előadás az MTA Alumni program keretében valósulhatott meg.

Az előadás itt tekinthető meg.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szgyakonyvtar.blog.hu/api/trackback/id/tr4418403607

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása