A blogról

A Szent-Györgyi Albert Általános Iskola és Gimnázium Könyvtárának blogja.

Válaszd meg a házi feladatod!

Könyvtárunk katalógusa

Fotóalbum

Hozzászólások

  • SZGyAKönyvtár: @Mezei Blanka: Kedves Blanka! Kérem, az konyvtar@szgya.hu címre írja meg, milyen könyvről van szó ... (2021.02.12. 09:25) Szavalóverseny a könyvtárban
  • Mezei Blanka: Érdeklődnék, hogy ha esetleg véletlen nálam maradt volna egy, a kétezres évek elején kölcsönzött k... (2021.02.12. 09:12) Szavalóverseny a könyvtárban
  • Penzkeresesaneten12: Internetes pénzkeresés - Weboldal építés / Cikk írás / YouTube, Instagram Marketing/Fordítás [Nem ... (2016.08.31. 19:54) Újra iskola!
  • Michelle Debreczeni: a megoldása ennek a totonak mi lenne? (2015.11.29. 10:38) Olvass velünk totó
  • h_zs: Gratulálunk innen a Veres Pálné Gimnáziumból. Különdíjasainkat szívesen látjuk egy napra a mi köny... (2013.05.06. 08:44) Megvannak a nyerteseink :)
  • Utolsó 20

Naptár

április 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

SZGYA Tudományos Kör XII.előadása

2024.05.15. 14:47 SZGyAKönyvtár

                         Ki szeret a legjobban?       mta_alumni_program.png

 

szgya_tudomanyos_kor12_plakat_page-0001_1.jpgEz a talányos címmel hirdettük meg a Szent-Györgyi Tudományos kör tanévzáró előadását, ahol Bihari Zoltán ökológus volt a vendégünk. Előadása az etológia és ökológia határterületébe, a viselkedésökológiába adott bevezetést a diákoknak.

Előadásának elején a biológia, az állatok, a természet iránt érdeklődők a pályaválasztáshoz kaptak iránymutatást, milyen területek (természetvédelem, környezetvédelem, állatorvoslás, biológia kutatása), milyen életpályakilátások (pl. elhelyezkedés lehetőségei a kutatói, vállalati szférában) várják őket. Szóba kerültek olyan kevésbé ismert szakmák is, mint a természetvédelmi mérnök, környezetvédelmi mérnök, mérnökbiológus, mikrobiológus, orvosbiológus, ökológus.  Egy jó tanács mindenkinek szólt: Valamiben legyél profi, kiemelkedő! Azaz legyen egy téged érdeklő terület, amelyben elmélyedsz!

img_20240411_110451_1.jpg img_20240411_114158.jpg img_20240411_110905.jpg img_20240411_114149.jpg

A viselkedésökológia, az állatok viselkedésének vizsgálata a diákok számára kevésbé ismert tudományterület volt. Amíg a darwini evolúció közismert, addig a viselkedés evolúciójára vonatkozó ismeretek kevésbé kerültek még az ismeretterjesztés fókuszába. A természetes szelekció (egyedek szelekciója) mellett ma már vizsgálják a csoportszelekciót is, azaz mely élőlénycsoportok válnak sikeressé (és melyek nem) és milyen viselkedés segíti hozzá őket. Számos, az állatvilágból származó példával tette közérthetővé ezeket az előadó. A vizsgálatok alapján a csoportok között azok válnak sikeressé, amelyek jól együtt tudnak működni – ha a csapat sikeres, a benne élő egyedek is sikeresek lesznek. A sikeres együttműködés feltételeként az altruizmust, az önzetlenséget tudták meghatározni. Azaz egy csoporton belül két szerepet figyeltek meg: a kezdeményező, önzetlen és a partner (az önzetlenséget elfogadó) szerepét. E kettő lehetséges kapcsolatrendszere határozza meg a csoport eredményességét. Ha mindkét fél nyer a tevékenységgel – azaz kölcsönös, az sikerre vezeti a csoportot, ha az önző egyedek többségben vannak a csoportban, az a sikert gátolja, míg az együttműködésre képtelen csoportok nem maradnak fenn az állatvilágban. Mindezt számos példával tette közérhetővé Bihari Zoltán. És miben mérjük a sikert az élővilágban? A felnevelt utódok száma a mérték, ha ez 1-nél több, akkor a populáció növekszik, ha kisebb, akkor csökken. Azaz minden viselkedés arra szolgál, hogy az utódok számát, másképp megfogalmazva, a gén gyakoriságát biztosítsa, maximalizálja, a következő generációkban az adott gén arányát biztosítsa.


Az pedig, hogy ki hogyan segít a másikban (mennyire altruista a viselkedése) az függ a közös gének arányától, tudtuk meg az előadótól. Ezt a saját kutatási területén (denevérpopulációkon) matematikailag is igazolták a vizsgálatok.
Az önzetlenség mechanizmusát is ismertette a három „paranccsal”: légy önzetlen az utódoddal, csoportosulj (közeli rokonokkal), ismerd fel egyedileg is a csoportod tagjait. Az előadás befejezéséül ezeket az elveket az embercsoportokra is kivetítve a rasszizmus biológiai alapjait mutatta be, kihangsúlyozva, hogy az ösztönös viselkedés mellett a társadalom, a társadalmi közeg, a tanulási folyamatok az emberi viselkedés meghatározó elemei.

Köszönjük előadónknak, hogy az előadást követően beszélgetés keretében is a felmerült kérdésekre kimerítő válaszokat adott, valamint az MTA Alumni programnak, hogy lehetővé tette az előadás megszervezését.

Az előadás itt megtekinthető.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szgyakonyvtar.blog.hu/api/trackback/id/tr118403803

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása